Достапни линкови

Австрискиот Парламент загрижен за Турција


Архивска фотографија на делегација во австрискиот Парламент, Виена, 07 јуни 2011

Австрискиот Парламент денеска ги осудува апсењата во Турција, бара прекинување на пристапните преговори на ЕУ со Анкара и бара реактивирање на мировниот процес со Курдите.

Шефовите на пратеничките групи потпишаа изјава во која наведуваат дека развојот на ситуацијата во Турција се движи во загрижувачки правец и ја повикаа Владата во Виена, во случај на натамошна ескалација, да побара прекин на пристапните преговори со Турција.

XS
SM
MD
LG