Достапни линкови

ОН: Киднапирани стотици екс-ирачки војници кај Мосул од ИД


Ирачките безбедносни сили во Хамам ал Алил,јужно од Мосул

Обединетите нации соопштија дека милитантите на Исламската држава во близина на Мосул киднапирале околу 300 поранешниот ирачки војници, кој со владините сили се борат да го заземат овој град од екстремистите. Околу 100 поранешниот ирачки војници беа киднапирани на 3 ноември од селото Maвали , што е околу 20 километри западно од Мосул. Други 195 лица беа киднапирани меѓу 1 и 4 ноември во областа Тал Афар.

XS
SM
MD
LG