Достапни линкови

Првичните резултати во корист на Клинтон


Претседателските избори во САД почнаа во селото Диксвил Ноч во Њу Хемпшир каде што демократскиот кандидат Хилари Клинтон доби мало водство од 4 спрема 2 гласа во однос на нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп. По традиција гласачите на Диксвил Ноч глсаат први, веднаш по полноќ по локално време или 6 часот наутро по централно европско време. На изборите во САД се гласа на голема територија поделена во 4 временски зони. Избиралиштата се отвораат во 6 часот, а се затвраат во 19 часот.

XS
SM
MD
LG