Достапни линкови

Пешмерга борците освоиле важно гратче во близина на Мосул


Во близина на Мосул, 07.11.2016.

Курдските Пешмерга борци во Ирак освоиле важно стратегиско место североисточно од Мосул кое две години беше под контрола на милитантите на Исламската држава. Гратчето Башига се наоѓа на 13 километри од Мосул. Во меѓувреме, според извештаите, успешно продолжува ирачката офанзива врз главното упориште на ИД во Ирак Мосул и на другите делови од опколениот град. Новинските агенции јавуваат дека во јужниот дел на градот ирачките сили нашле масовна гробница со стотина обезглавени тела.

XS
SM
MD
LG