Достапни линкови

Претседателски избори во САД


Американските гласачи денеска избираат нов претседател на државата. Кандидатите на Демократската и на Републиканската партија Хилари Клинтон и Доналд Трамп пред почетокот на изборите направија уште еден обид да ги придобијат гласовите во сојузните држави кои, според сложениот изборен систем, би можело да бидат клучни за нивниот влез во Белата куќа. Анкетите на национално ниво покажуваат дека води Хилари Клинтон, но оти тоа водство не е големо.

XS
SM
MD
LG