Достапни линкови

Претседателски избори во Бугарија


Новиот изборен кодекс во Бугарија.

Бугарите денеска бираат претседател во првиот круг на изборите во кои фаворит е 58-годишната Цецка Цачева, која како кандидат ја предложи премиерот Бојко Борисов.

Цачева е кандидат на вледеачката партија од десниот центар ГЕРБ, а нејзин главен противкандидат е 53-годишниот Румен Радев кој е наклонет кон Русија.

Од 21 кандидат во трката за претседателската функција, Цачева би можела да победи во првиот круг, но анкетите предвидуваат тесна трка поради што постои можност за одржување на втор круг на 13 ноември.

XS
SM
MD
LG