Достапни линкови

Апсења за тероризам во Албанија и Косово


Албански полицаец патролира на албанско - грчката граница.

Албанската и косовската полиција вчера спровеле акции во кои се уаспени единаесет лица заради тероризам. По повеќемесечна истрга во која биле влучени и полициите на соседните, како и други европски земји во Албанија уаспени се четири лица, меѓу нив и еден лекар, додека во Косово седум лица.

Акцијата била спроведена во раните устрински часови во саботата, но полицијата ја објави доцна вечерта по завршување. Уапсените се дел од поширока мрежа во Косово, Албанија и во Македонија кои помагале во регрутација на млади за да и се придужат на терористичката групација Исламска држава.

Според албанската полиција, има доволно докази за четворицата уапсени во Албанија, двајца од Скадар и двајца од Пешкопеја, на возраст од 30 до 46 години, кои земале финаниски средства од бизнисмени за да го плаќаат патувањето на младите за Сирија.

Електронското издание на приштинскиот весник „Екпсрес“ синоќа јави дека Основниот суд во Приштина на седуммината уаспени им одредил мерка притвор во трање од по 30 дена. Уапсените се од Урошевац, Призрен и Косовска Митровица, а во нивните домови полицијата пронашла доволно докази.

XS
SM
MD
LG