Достапни линкови

ИД презеде одговорност за нападот во Дијарбакир


Турскта полиција ги блокира улиците по експлозијата во Дијарбакир што се случи на 4 ноември.

Џихадистичката група Исламска држава презеде одговорност за вчерашниот извршен напад со автомобил-бомба во турскиот град Дијарбекир, во кој загинаа девет лица, а над 100 се повредени.

Турскиот премиер Бинали Јилдирим вчера изјави дека нападот е извршен од курдски екстремисти и оти меѓу загинатите во експлозијата има еден осомничен член на Курдската работничка партија (ПКК).

XS
SM
MD
LG