Достапни линкови

Најжестоката борба досега во Мосул


Жестоки борби во Мосул,04 ноември 2016

Ирачката армија соопшти дека нејзините воени сили воспоставиле контрола врз шест области во источниот дел од Мосул кој беше под контрола на екстремистичката група Исламска држава. Службата за борба против тероризмот соопшти дека денеска војниците успеале да ја преземат контролата во 6 населби, и дека биле водени жестоки борби со екстремистите. Ова беше наинтезивната борба откако ирачките воени сили ја започната акцијата во Мосул на 17 октомври за преземање на контролата.

XS
SM
MD
LG