Достапни линкови

Плевнелиев предупредува на руското влијание врз Бугарија


Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев изјави дека Русија се обидува да ја подели и да ја ослабне ЕУ. Тој во интервју за Би-Би-Си, предупредува на руското влијание во Бугарија и низ европскиот континент и сугерира дека ЕУ има потреба од преземање „многу поцврста линија“ кон Русија од сегашната. Плевнеливев вели дека Бугарија била изложена на силен кибер напад за време на минатогодишниот референдум и локалните избори, тврдејќи дека со сигурност нападот бил поврзан со Русија.

„Заканата сега не е од тоа руски тенкови да освојуваат делови од Европа, туку од влијанието кое е насочено да го подели континентот. Целта на претседателот Валдимир Путин е да ги направи другите земји зависни“, изјави Плевнелиев во интервјуто за Би-Би-Си.

В недела во Бугарија се одржуваат претседателски избори, на кои актуелниот шеф на државата не учествва. Неговиот мандат истекува во јануари идната година, по што тој се повлекува од функцијата.XS
SM
MD
LG