Достапни линкови

Русија го одбележува Денот на национално единство


Рускиот претседател Владимир Путин држи говор пред споменикот на големиот кнез Владимир во близина на Кремљ, 04 ноември 2016

Со марш во Москва беше одбележан Денот на националното единство, празник што беше воспоставен од страна на руските власти пред повеќе од 10 години.

Насобраните луѓе и поддржувачи на власта носеа транспаренти и руски знамиња. Подоцна рускиот претседател Владимир Путин присуствуваше на откривање на споменикот на големиот кнез Владимир во близина на Кремљ.

Според легендите, кнезот преминал во православно христијанство во 988 година, кога владеел со Киевска Рус. Пред празникот, Путин ги повика пратениците да донесат федерални закони за „руската нација“.

Според аналитичарите тоа е обид да се демонстрира единството меѓу различните народи во Русија. Денот на националното единство се празнува од 2005 во спомен на руската победа над полските сили во 1612.

XS
SM
MD
LG