Достапни линкови

Црна Гора ќе стане членка на НАТО во 2017


Заменик генералниот секретар на НАТО Роуз Готелмер за време на посетата на Црна Гора.

Заменик генералниот секретар на НАТО Роуз Готелмер изјави денеска дека процесот на формализација на членството на Црна Гора во НАТО тече лесно и природно поради што земјата ќе стане членка на Алијансата на пролет следната година. Таа за време на посетата на Подгорица истакна и дека нема причина членството на Црна Гора во НАТО да не се формализира во 2017 година.

Посетата на Готелмер беше по повод завршувањето на меѓународните теренски вежби „Црна Гора 2016“ на кои чествуваа 17 спасувачки тимови од седум држави членки на НАТО и десет партнерски држави, а вкупно имаше 680 учесници.


XS
SM
MD
LG