Достапни линкови

Русија распоредува сили на границата кон Запад


рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу

Русија го зголемува военото присуство на нејзината западна граница како одговор на зголемувањето на НАТО силите во Европа, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на прес конференција во белорускиот главен град Минск. „НАТО акциите ја поткопуваат стратегиската стабилност и ја принудуваат Русија да преземе контра мерки за одбрана“, рече тој, оценувајќи дека „жариштата на тензиите се приближуваат кон руските граници“. НАТО како одговор на зголемувањето на рускиот воен потенцијал, најави дека ќе испрати 4 илјади војници во балтичките земји.

XS
SM
MD
LG