Достапни линкови

Багдади бара од милитантите на ИД да не се повлекуваат од Мосул


Лидерот на милитантите на Исламската држава Абу Бакр ал Багдади

Лидерот на милитантите на Исламската држава Абу Бакр ал Багдади ги повика своите приврзаници да продолжат да се бранат од ирачките сили кои влегоа во градот Мосул каде што тој пред две години прогласи „калифат“. „Не се повлекувајте“, порачува тој на аудио снимка објавена денеска на еден медиум на ИД, што е прва негова порака во изминатава година. Откако ирачките сили покренаа офанзива врз Мосул, во овој град, според проценките, останале најмногу околу 5 илјади милитанти.

XS
SM
MD
LG