Достапни линкови

Украина нема регрути во Воената зона


Претседателот на Украина Петро Порошенко


Претседателот на Украина Петро Порошенко објави дека Украина повеќе нема регрути кои се борат со про руските сепаратисти во источниот дел на земјата. "Не постои ниту еден регрутиран војник во областа на антитерористичка операција", изјави Порошенко. Тој додаде дека вооружените сили на Украина мора да бидат составени од волонтери и професионални војници кои се добро подготвени, мотивирани и обучени. Регрутите беа испратени по руската анексија на Кремаљ во март 2014 година и почетокот на војната меѓу украинските сили и про руските сепаратисти во Киев во источна Украина. Началникот на Генерал Штабот Виктор Mушенко рече дека од тогаш во вооружените сили на Украина има 90.000 професионални војници. Во конфликтот во источниот дел на Украина загинаа повеќе од 9.600 луѓе од април 2014 година.

XS
SM
MD
LG