Достапни линкови

Ренци: се ќе биде обновено како пред земјотресите


италијанскиот град Норчија

Италијанскиот премиер Матео Ренци потврди пред жителите на областите погодени од земјотресите во неделата дека се ќе биде обновено, но ги замоли да му дадат време за да го исполни ветувањето. „Тука сум да ви кажам дека нема да биде лесно, но малку по малку се ќе биде обновено“ изјави тој во Преча, едно од најпогодените села во земјотресот со сила од 6 ипол стпени што во неделата го погоди централниот дел на Италија. Тоа беше најсилен земјотрес во Италија од 1980 година и уништи повеќе населени места.

XS
SM
MD
LG