Достапни линкови

Турската војска постави тенкови и оклопни возила на границата со Ирак


Архивска фотографија: Турски тенкови на границата со Сирија на 23 август 2016

Турските вооружени сили започнаа да поставуваат тенкови и други оклопни возила во регионот Силопи во округот Ширнак, во близина на границата со Ирак, јави БТА. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави во саботата, дека Турција има намера да постави војска во Силопи и дека ќе има „поразличен одговор“ на шиитските воени групи, ако тие предизвикаат терор во ирачкиот град Тел Афар.

XS
SM
MD
LG