Достапни линкови

Клинтон бара од Трамп да ги открие врските со Кремљ


претседатлските кандидати Хилари Клинтон и Доналд Трамп

Демократскиот претседателски кандидат Хилари Клинтон изјави дека нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп би требало да ги открие врските што ги има со Кремљ, сугерирајќи дека тие би можело да бидат поврзани со руското мешање во американските избори. Таа изјави дека Трамп е избор на Москва за Белата куќа, односно дека претседателот Владимир Путин се обидувал Трамп да биде новиот претседател на САД. Таа додаде дека Кремљ ги наредил сајбер нападите врз американски цели. Трамп и Москвапостојано ги отфрлаат ваквите наводи.

XS
SM
MD
LG