Достапни линкови

Напад на затвор во Јемен, 60 жртви


Воздушен напад во главниот град на Јемен, Сана во септември, минатата година.

Во воздушен напад на коалицијата предводена од Саудиска Арабија на затвор во Јемен загинале најмалку 60 луѓе. Нападот се случил во градот Худајдах, кој е под контрола на шиитските бунтовници Хути кој се борат со властите од земјата од 2014 година.

Меѓу жртвите има бунтовници и затвореници. Неколку часови пред нападот беа бомбардирани и домови на цивили во западниот град Таиз при кои загинаа 15 луѓе.

XS
SM
MD
LG