Достапни линкови

Отказ за 10 илјади службеници во Турција


Маршот за поддршка на турскиот претседател во август годинава

Турските власти отпуштија од работа околу 10.000 државни службеници кои наводно биле поврзани со пучот во јули во земјата. Најголем дел од службениците биле од секторите образование, правда и здравство.

Властите затвориле и 15 медиуми меѓу кои и курдски новински агенции. Турски медиуми јавија дека затворањето на медиумите е поради тоа што тие ширеле пропаганда за забранетата Курдска работничка партија. Повеќе до 32 илјади луѓе беа уапсени за поврзаност со обидот за државен удар во Турција.

XS
SM
MD
LG