Достапни линкови

Лавров на средби за безбедносната состојба во Сирија


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по средбата со неговиот ирански колега Џавад Зариф.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Москва се сретна со неговите колеги од Сирија и Иран, Валид Муалем и Џавад Зариф со кои разговарал за безбедносната ситуација во Сирија. Лавров по разговорите изјави дека средбата била обид на луѓе кои делат исто мислење да најдат конструктивно решение за кризата во Сирија.

Тој ги обвини западните земји дека се обидуваат да го искриват значењето на Советот за безбедност на ОН и дека ги поттикнуваат екстремистите со нивната неподготвеност за спречување на криминалните дела.

XS
SM
MD
LG