Достапни линкови

Силни земјотреси ја погодија централна Италија


Рим, илустрација

Силни земјотреси ги погодија централните области на Италија кои во август годинава претпрпеа големи штети од тогашниот земјотрес. По вчерашните три земјотреси нема извештаи за загинати. Тие беа почувствувани и во Рим и Неапол и предизвикаа оштетувања на стари згради, вклучувајќи и неколку историски споменици и цркви. Првиот земјотрес бил со сила од 5,4 степени според Рихтеровата скала, вториот 6,1, а третиот од 4,9, соопшти американски Геолошки институт. Неколку часа по земјотресите локалните власти известија за десетина полесно повредени лица.

XS
SM
MD
LG