Достапни линкови

Прво бегство од затворот Црн делфин во Русија


Бодликава жица на ограда во затвор.

Избегал затвореник од затвор со максимално обезбедување во Русија, што е за прв пат во историјата да побегне затвореник од тој затвор, соопштија руските власти. Станува збор за бегство од затворот Црн делфин во рускиот регион Оренбург во близина на границата со Казахстан.

Затворските службеници објави дека затвореникот Александар Александров на возраст од 32 години избегал од затворот на 22 октомври. Тој е осуден во 2012 на петгодишна казна затвор за грабеж. Потрагата по него се уште е во тек.

На ИК-6 колонија во близина на градот Сол-Iletsk доби својата прекар поради фонтана со скулптура на црна делфинот на територијата на казнено е.

Затворот е најголемиот објект на Русија за затворениците кои издржуваат казна доживотен затвор. Во него отслужуваат казни и лица со полесни кривични дела кои се жители на регионот Оренбург.

XS
SM
MD
LG