Достапни линкови

Почина поранешниот емир на Катар шеикот Калифа


шекот Хамад бин Калифа ал Tани

Поранешниот катарски емир, шеикот Калифа бин Хамад ал Тани почина синоќа на 85 годишна возраст, јави државната телевизија. Тој беше на власт над две децении до 1995 година кога со државен удар беше соборен од неговиот син, шекот Хамад бин Калифа ал Tани. Со Катар сега владее неговиот внук, шеикот Тамим бин Хамад ал Тани.

XS
SM
MD
LG