Достапни линкови

ИД возвраќа со напади по офанзивата на Мосул


Архивска фотографија на ослободување на покраината Анбар од милитантите на ИД

Додека ирачките сили напредуваа во офназивата за ослободување на Мосул, милитантите на Исламската држава извршија напад врз град во покраината Анбар со цел да го отргнат вниманието. Во меѓувреме курдските Пешмерга борци спроведоа нови напади североисточно од Мосул, последното големо засолниште на милитантите.

Офанзивата за ослбодување на градот започна пред една недела. Пешмерга борците се ориентираа на северот и истокот од Мосул додека ирачките владини сили се пробиваат до градот од југ.

XS
SM
MD
LG