Достапни линкови

Сириските власти обвинети за напад со отровен гас


Жртва на напад со отровен гас во Идлиб

ОН соопштија дека нивната истрага покажала дека сириските владини сили се одговорни за третиот напад во земјата извршен со токсичен гас во минатата година. Според извештајот на ОН, сириските владини сили се виновни за нападот кој бил најверојатно извршен со холр врз регионот Идлиб на 16 март во 2015 година. Во август, организацијата соопшти и дека сирискиот претседател Башар ал Асад е одговорен и за уште два напади со хлор. Нападите беа осудени од страна на САД.

XS
SM
MD
LG