Достапни линкови

Борби во Алепо по завршување на примирјето


Напад на Алепо

Продолжуваат борбите во источниот сириски град Алепо, еден ден по завршувањето на тридневното примирје во хуманитарни цели кои беше прогласено од страна на властите и на нивниот главен сојузник Русија. Сириската опсерваторија за човекови права соопшти дека вчера биле спроведени воздушни напади, но имало и судири и напади со тешко оружје покрај борбените линии во градот. Алепо е поделен меѓу владините борци и силите кои се под контрола на опозицијата.

XS
SM
MD
LG