Достапни линкови

Словенија поставува ограда на два гранични премини со Хрватска


Архивска фотографија, мрежа поставена на границата меѓу Австрија и Словенија

Словенија, на граничниот премин со Хрватска Брегана-Обрежје, вчера почна да поставува метална панелна ограда, а поставување ограда почна и на преминот Груковје-Мацељ, објави новинската агенцијата СТА. Државниот секретар во словенечкото МВР Андреј Шпенга изјави дека ако избиен нов мигрантски бран, граничниот премин ќе биде зтаворен. Досега Словенија постави 183 километри течнички пречки за насочување на мигрантите долж својата граница со Хрватска, истакна Шпенга.

XS
SM
MD
LG