Достапни линкови

Ирачките безбедносни сили се доближуваат до Мосул


Ирачките воени сили навлегоа во Хамданијаш, град со мнозинско население од христијанска вероисповест, кој бил под контрола на есктремистичката група Исламска држава и кренаа свое знаме, сопштија ирачките власти. Тие се во поход на освојување на Мосул, последното упориште на милитантите иекстремистичката група Исламска држава. Станува збор за град кој се наоѓа на километри од клучниот град Мосул.

XS
SM
MD
LG