Достапни линкови

Картер пристигна во Ирак


Архивска фотографија- Американскиот секретар за одбрана Аш Картер, Северна Дакота, 26 септември 2016

Американскиот секретар за одбрана Аш Картер пристигна во Ирак во ненајавена посета за да се сретне со американските команданти и да направи увид во напредокот во шестдневната офанзива за повторно заземање на северниот град Мосул од екстермистичката група Исламска Држава. Тој во текот на денот ќе се сретне и со ирачкиот премиер Хајдер ал Абади за да разговараат за текот на настанатите околу заземањето на Мосул. Ова е трета посета на Картер на Ирак и овој пат таа следува откако загина американски војник при ескплозија на бомба.

XS
SM
MD
LG