Достапни линкови

Србија: Нема политика во помошта за Сирија


Србија наведе дека нејзината одлука да испрати помош во Сирија е чисто хуманитарен гест и не е знак за фаќање страна во граѓанската војна. Еден руски авион помош од Србија во храна, лекови, и облека и замина за Сирија кон крајот на 20 октомври, во услови на заострување на односите меѓу Западот и Русија во врска со поддршката на сирискиот претседател Башар ал-Асад. Српскиот министер за труд, Александар Вулин, денеска изјави дека "помошта е наменета за луѓе во Алепо." "Јас не знам дали тие го поддржуваат Асад или не, но знаеме дека тие имаат потреба од помош", додаде тој.

Србија ги отвори преговорите за да се се приклучи на ЕУ, но одби да се приклучи на санкциите против Русија во врска со агресијата во Украина.

XS
SM
MD
LG