Достапни линкови

Картер: партнерството на САД со Турција против ИД е многу силно


американскиот министер за одбрана Ештон Картер

Партнерството на САД со Турција во борбата против Исламска држава е многу силно, изјави во Вашингтон американскиот министер за одбрана Ештон Картер. Тој ова го изјави по турски воздушни напади врз борците на курдските милиции во северна Сирија, кои се подржани од САД, што, пак, ги откри противречните планови на членките на НАТО, на Анкара и на Вашингтон во сириски конфликт.

XS
SM
MD
LG