Достапни линкови

САД ја повика Русија на средба за нуклеарните ракети


САД побараа специјална средба со Русија околу наводните нарушувања на основниот договор за контрола на оружјето. До ова доаѓа по зголемената загриженост за руското нуклеарно вооружување. Со овој договор се забрануваат тестирање, производство и распоредување на копнени ракетни крстосувачки системи со дострел од 300 до 3400 милји. Со тоа беше елиминирана цела класа на ракети од европа и се воспотави систем строг систем за контрола.

XS
SM
MD
LG