Достапни линкови

УБК прави опструкции на работата на СЈО


Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека продолжуваат со работата во Управата за безбедност и контраразузнавање, но дека се соочуваат со опструкции во нивните барања да добијат специфични информации од тајната полиција.

"И покрај првичната соработка дојдовме до момент на опструкција да прибавиме специфична информација и докази врз основа на судската одлука. Се работи за специфична информација која е круцијална за нашето работење. Ние не се откажуваме додека не ја извршиме судската наредба", се вели во соопштението.

Оттаму велат дека специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева и нејзините соработници обвинители и истражители на Специјалното во текот на целата ноќ ќе дежураат во Управата за безбедност и контраразузнавање, се до конечно спроведување на наредбата.

Во просториите на Управата освен вработени лица од управата, обвинители и истражители од Специјалното јавно обвинителство, на покана на Директорот, присутни во одредени периоди беа и директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков и заменскиот министер Оливер Андонов, велат од СЈО.

XS
SM
MD
LG