Достапни линкови

Мутко назначен за заменик на Медведев


Министерот за спорт Виталји Мутко.

Рускиот контроверзен министер за спорт, Виталиј Мутко денеска е назначен новокреираната функција, заменик – премиер. Рускиот претседател Владимир Путин го прифати предлогот на премиерот Дмитриј Медведев да го назначи Мутко за негов заменик и да биде одговорен за спорт, туризам и за политиките за млади. Заменик министерот за спорт Павел Колобков денеска беше промовиран да го замени Мутков како министер за спорт.

XS
SM
MD
LG