Достапни линкови

ОН објавија примирје во Јемен


Сана, главниот град на Јемен, 09.10.2016.

Пратеникот на Обединетите нации за Јемен Исмаил Чеик соопшти дека денеска во таа земја ќе стапи 72 часовен прекин на огнот откако сите завојувани страни се согласиле на тоа. Примирјето ќе биде искористено за да им се достави хуманитарна помош на цивилите. Јеменската влада соопшти дека примирјето би можело да се продолжува. Владата во егзил на претседателот Абд Рабу Мансур Хади побара хуманитарна помош за градот Таиз кој е опколен од Хуту борците кои се поддржани од Иран.

XS
SM
MD
LG