Достапни линкови

Земјотрес од 3 степени почуствуван во југоисточна Македонија


Сеизмограм за земјотрес

Земјотрес со магнитуда од 3,2 степени според Рихтеровата скала е почувствуван попладнево во во Дојран, Гевгелија, Богданци, Валандово и Струмица. Според Сеизмолошката опсерваторија при Природноматематичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот бил во гевгелиското епицентрално подрачје, на 136 киломери југоисточно од Скопје и на 8 километри северно од Стар Дојран.

Земјотресот е почувствуван во Дојран и Богданци со интензитет од IV степени, а во Валандово и Струмица со интензитет III-IV степени според Европската макросеизмичка скала

XS
SM
MD
LG