Достапни линкови

Затворени банкарските сметки на Раша Тудеј во Британија


Архивска фотографија: Уредничката на Раша Тудеј Маргарита Симонијан со рускиот претседател Владимир Путин, 10 декември 2015

Уредникот на рускиот државен медиум Раша Тудеј Маргарита Симонијан изјави дека британските власти ги затворија банкарските сметки на овој медиум. Таа оваа информација ја објави на социјалната мрежа Твитер.

„Сите наши сметки во Британија се затворени. Нема право на жалба. Да живее слободата на говор“ напиша таа на Твитер.

Симонијан не ги наведе причините заради кои се блокирани сметките на Раша Тудеј.

XS
SM
MD
LG