Достапни линкови

САД и Британија за нови санкции против Сирија и Русија


Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон и американскиот државен секретар Џон Кери по средбата во Лондон посветена на Сирија, 16.10.2016.

САД и Британија соопштија дека разгледуваат нови санкции како притисок врз сириската влада и нејзиниот сојузник Русија со цел запирање на бомбардирањето врз опколениот град Алепо. Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон и американскиот државен секретар Џон Кери ова го изјавија откако во Лондон ги информираа сојузниците за влошената ситуација во Сирија. Тие исто така ги повикаа Русија и Иран, кои се клучни поддржувачи на сирискиот претседател Башар ал Асад, да се согласат на нов прекин на огнот за да се овозможи хуманитарна помош за цивилното население.

XS
SM
MD
LG