Достапни линкови

Денеска седница за распуштање на парламентот


Седница на Собранието на Македонија

За денеска е закажана седница на Собранието на Македонија на која на дневен ред е буџетот за 2017 година, а потоа и точката за распуштање на сегашниот собрниски состав за да може на 11 декември да се одржат предвремени парламентарни избори. Не се исклучува и можноста на дневен ред на седницата да се најдат и предлог измените околу 6 тата изборна единица, каде што има 5,28 отсто гласачи повеќе од дозволеното.

XS
SM
MD
LG