Достапни линкови

Бомбашки напад на шиитски собир во Багдад


Архивска фотографија - Шиити одбележуваат Ашура во Ирак, 11 Октомври, 2016.

Најмалку 30 луѓе загинаа и уште толку се повредени во бомбашки напад на собир на шиитски верници во ирачкиот главен град Багдад. Бомбаш-самоубиец активирал експлозивен елек за време на собирот во еден шатор во кој имало многу луѓе кои учествувале во верски ритуали за време на шиитскиот празник Ашура.

XS
SM
MD
LG