Достапни линкови

Петров претседател на хрватскиот Сабор


Во Загреб денеска беше конституиран 9 от состав на Саборот, а за претседател, како што беше предвидено со коалицискиот договор,е избран лидерот на Мост, Божо Петров.

Тој во обраќањето пред пратениците нагласи дека вонредните парламентарни избори во Хрватска потврдиле определување на гласачите да се обезбедат реформи што ќе запрат иселување.

Петров беше единствен кандидат, а од 145 присутни пратеници, за негов гласаа 132.

XS
SM
MD
LG