Достапни линкови

Путин го ратификуваше договорот за ангажирање на воздухопловството во Сирија


Рускиот претседател Владимир Путин го ратификуваше договорот со Дамаск за неопределено распоредување на руските воздухопловни сили во близина на крајбрежниот град Латакија во Сирија. Договорот беше потпишан во Дамаск во август 2015 година, само неколку дена пред Русија да почне со лансирање воздушни напади врз сириските бунтовници со цел поддршка на режимот на сирискиот претседател Башар ал-Асад. Договорот предвидува дека руските воени авиони и авијацијата ќе бидат распоредени во базата Хмеимим и на аеродромот во Сирија на барање на сириската влада.

XS
SM
MD
LG