Достапни линкови

САД:Иран ги доставил ракетите за нападитe во Јемен


Високи официјални претставници на САД го обвинуваат Иран дека ги снабдил со рaкети бунтовниците во Јемен кои имаа неуспешни ракетни напад врз морнарицата на САД оваа недела. Претседателот на Сенатот на Комитетот за вооружени служби, Џон Мекејн, кој беше информиран од Пентагон за неуспешните ракетни напади врз морнарицата на САД рече дека Иран најверојатно ги доставил проектилите . Мекејн го поддржа потегот на Пентагон да се одмазди со лансирање ракети на места каде биле поставени јеменски радари контролирани од Хути силите во Јемен, кои се поддржани од Иран.

XS
SM
MD
LG