Достапни линкови

Денешни разговори на Јоханес Хан во Скопје


еврокомесарот Јоханес Хан

Денеска во Скопје еврокомесарот Јоханес Хан, како што е најавено, треба да се сретне со лидерите на партиите потписнички на Договорот од Пржино, како и со владини претставници. На неговата агенда, според некои информации, се и средби со специјалната јавна обвинителка и со претставници на граѓанското општество. Пред неговата посета еврокомесарот Јоханес Хан порача: „Договорот постигнат меѓу сите главни политички партии и поставувањето датум за изборите за овој декември беше добар чекор. Сепак, тоа е само почеток. Важно е дека условите за веродостојни избори се целосно исполнети и дека граѓаните можат слободно да учествуваат во процесот.“

XS
SM
MD
LG