Достапни линкови

Во Косово обвинети две лица за тероризам


Архивска фотографија од протест во Косово против тероризмот.

Косовското специјално обвинителство подигна обвинение против две лица од Пеќ поради тероризам. Осомничените се обвинети дека преку радио станици и интернет портали ширеле терористичка пропаганда со цел да се мобилизираат млади луѓе од Косово да се приклучат кон терористички организации во Сирија и Ирак. Тие, исто така, се обвинети поради придружување кон странски сили.

XS
SM
MD
LG