Достапни линкови

Антонио Гутереш избран за нов шеф на ОН


Portugal -- Nominated UN Secretary General Antonio Guterres attends a news conference at Necessidades Palace in Lisbon, October 6, 2016

Генералното собрание на Обединетите Нации го избра Антонио Гутереш за нов генерален секретар на ОН. 193-те земји членки денеска со акламација го избраа поранешниот португалски премиер. 67-годишниот Гутереш на 1 јануари ќе ја преземе функцијата од Бан Ки мун од Јужна Кореја, кој служеше два мандата.

XS
SM
MD
LG