Достапни линкови

Собранието именуваше функционери и изгласа неколку измени на закони


Собранието денеска го избра Владе Богдановски за член на Судскиот совет, а Сузана Салиу и Јован Андоновски за заменици на народниот правобранител. Собранието денеска донесе неколку спогодби за соработка со други земји и по скратена постапка доенесе измени на неколку закони. Пратениците од опозицијата ја напуштија седницата откако беше отфрлен нивниот предлог за симнување од дневен ред на точките кои се однесуваат на именување на функционери. Со мнозинство гласови против беше отфрлен и предлогот на седница да бидат ставени законите за Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и заштитени сведоци.

XS
SM
MD
LG