Достапни линкови

Почина Кралот на Тајланд


Кралот на Тајланд, Бумибол Адулиадеј.

Кралот на Тајланд, Бумибол Адулиадеј почина по 70 години на власт, што беше најдолго владеење во светот како монарх. Кралската палата соопшти дека 88-годишнио крал починал во болница, но не беа изнесени детали за причината за неговата смрт која доаѓа откако Тајланд од под воена власт по државниот удар во 2014 година. Кралот Бумибол, кој беше роден во САД, го презема престолот во 1946 година откако почина неговиот брат.

XS
SM
MD
LG