Достапни линкови

Боб Дилан добитник на Нобеловата награда за литература


Музичарот Боб Дилан.

Боб Дилан е добитник на годинешната Нобелова награда за литература „за содавање на нови поетски изразувања во рамките на големата американска традиција на песни“, соопшти денеска Шведската академија во Стокхолм.

Годишните награди за достигнувањата во физиката, хемијата, медицината, мирот и литературата се воспоставени според волјата на пронаоѓачот на динамитот, Швеѓанецот Алферд Нобел којшто почина 1896. Вкупната сума за секоја награда е 907 илјади долари.

XS
SM
MD
LG